Міжнародний історико-географо-мистецький симпозіум «Я і моя Україна» 24 -26 лютого (вівторок) 2009 р.

ТВОЇМ ІМЕННЯМ, УКРАЇНО…

На Міжнародний історико-географо-мистецький симпозіум “Я і моя Україна” з’їхались із різних куточків України переможці та призери всеукраїнських олімпіад, конкурсів МАН — усі ті, хто усвідомлює відповідальність за майбутнє України, хто плекає в собі нове мислення. А ще прибули представники навчальних закладів Молдови, Придністров’я, Російської Федерації, Білорусі.

Уже вшосте Український гуманітарний ліцей Київського національного університету імені Тараса Шевченка збирає талановиту національно свідому молодь (переможці олімпіад перших симпозіумів уже закінчують навчання в найпрестижніших ВНЗ України).

Кожен симпозіум відкриває нові таланти, дає змогу відчути творчий потенціал учителя третього тисячоліття, свідчить про сходження педагогічного колективу УГЛ ще на один щабель успіху.

Погодьтеся, що зовсім не просто сьогодні прийняти сто шістдесят осіб, забезпечити високий представницький (Л. Кравчук — перший Президент України, В. Литвин — Голова Верховної Ради України, П. Полянський — заступник міністра освіти і науки України, Л. Гриневич — начальник Головного управління освіти і науки Києва), науковий (Д. Степовик — академік АН Вищої школи України, Я. Олійник — декан географічного факультету, членкор АПН України, В. Колесник — декан історичного факультету, членкор НАН України), мистецький (народні артисти України Н. Матвієнко, С. Фіцич, А. Матвійчук, М. Бурмака) супровід симпозіуму. Таке під силу потужному колективу, яким є сьогодні педагогічний колектив УГЛ, очолюваний Г. Сазоненко, кандидатом педагогічних наук, заслуженим учителем України, президентом Міжнародного «Партнер»- клубу, який об’єднує директорів- лідерів українського освітнього простору.

Кожен із симпозіумів унікальний за змістом і формою проведення — про це свідчать анкети учасників, які неодноразово брали участь у таких заходах.

Цьогорічний симпозіум був так само інноваційним і за технологіями проведення, і за сміливістю реалізації педагогічних ідей директора УГЛ з її прогностичним мисленням.

Лейтмотивом симпозіуму «Я і моя Україна» була трепетна любов молодого покоління до рідної землі, до малої Батьківщини. «Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю» — ці симоненківські поетичні рядки звучали на захисті проектів у секціях «Історичне краєзнавство», «Географічне краєзнавство», «Перлини духовної культури». Більшість проектів, допущених до захисту, засвідчили, що підростає нова генерація, яка знає, любить і шанує спадщину, красу природи рідного краю, прагне зберегти національну ідентичність. А декани історичного і географічного факультетів університету імені Тараса Шевченка могли вже познайомитись зі своїми майбутніми студентами.

Кажуть, що прагматизм виокремлює сучасних школярів, і з цим важко не погодитись, але у незалежному тестуванні з історії та географії взяли участь усі учні, які приїхали на симпозіум. Кожен з учасників вважав за честь позмагатися в інтелектуальних іграх попри те, що преференції мали лише моральний характер.

Уроки майстер-класу Г. Карпюк, заслуженого вчителя України «Шляхи розв’язання енергетичної проблеми в Україні: проектний підхід»; модератор — Г. Сазоненко, кандидат педагогічних наук, заслужений учитель України; Я. Гольденберга, учителя методиста, «Києвознавство: проблеми дослідження. Акметехнології»; модератор —Л. Халецька, кандидат історичних наук; Г. Снітко, учителя методиста, «Культура України кінця ХІХ — початку ХХ століття. Стиль модерн уиконтексті культуротворчої концепції ліцею»; модератор — Л. Доненко, учитель УГЛ, надали можливість учасникам симпозіуму ознайомитись із перспективними освітніми технологіями, забезпечили плідну співпрацю вчителів різних навчальних закладів України.

Справжній культурний шок пережили учасники симпозіуму, коли під час реєстрації їм було запропоновано визначити, в яких діалогах вони хотіли б узяти участь (ноу-хау директора УГЛ): «засідання» комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України «Освіта в умовах економічної кризи» за участю випускниці ліцею, депутата Верховної Ради України, члена Комітету Л. Оробець; «колегії» Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту «2009й— рік молоді в Україні» за участю міністра Ю. Павленка (випускника ліцею); «колегії» Міністерства освіти і науки України «ЗНО: ризики і переваги» за участю: заступника міністра П. Полянського, директора Всеукраїнського центру оцінювання якості освіти І. Лікарчука.

У діалогах учнівська молодь показала готовність узяти відповідальність за долю України.

Цікавою і насиченою була культурна програма для учасників симпозіуму: і відвідання Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка («Запорожець за Дунаєм»), і екскурсії 2Сивочолий Києве…» з відвідуванням музеїв тощо. Теплими й затишними були вечори «У колі друзів».

У резолюції Міжнародного історико-географо-мистецького симпозіуму «Я і моя Україна» учасники зосередили увагу на проблемах, які постали перед сучасною освітою і, звертаючись до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки, наголосили на необхідності переосмислити роль історичного, географічного та художньо-естетичного компонентів змісту шкільної освіти у національно-патріотичному вихованні молоді; визначити головною метою розвитку освітніх закладів їх інноваційну діяльність на основі використання сучасних освітніх технологій у формуванні історичних, географічних і мистецьких компетенцій та життєвих компетентностей випускника школи; вважати пріоритетним завданням шкільної історико-географічної та мистецької освіти виховання нового покоління громадян України — духовно багатих, національно свідомих та високоінтелектуальних особистостей, відповідальних за майбутнє власної держави, здатних до саморозвитку, таких, що люблять та вміють цінувати спадщину предків.

Людмила ДОНЕНКО,
вчитель УГЛ, м. Київ.

Джерело: http://slovoprosvity.org/pdf/2009/slovo-11.pdf