Вчимося переконувати.
Міжнародний дебатний турнір у Києві
У сучасному суспільстві слова "дискусія", "полеміка" "дебати" стали досить популярними. Особливо загострюється інтерес до дебатів у передвиборчий період. Політичні дебати як один із видів політтехнологій набули популярності у наш час. А от чи знаємо ми, що дебати — це не лише публічні політичні діалоги, відкрита дискусія, піар, але й унікальне мистецтво?
Перші телевізійні дебати відбулися між Дж. Кеннеді та Р. Ніксоном у ході передвиборчої президентської кампанії в США в 1960 році.
Дебати як своєрідна інтелектуальна гра пов'язана з ім'ям Карла Поппера, який розробив правила та технологію проведення інтелектуальної гри, суть якої полягає в тому, що обрані команди аргументовано доводять тезу, запропоновану до обговорення, а інші — опонують. Як гра — дебати демократичні, оскільки передбачають чесність, рівність можливостей, повагу до опонента, толерантність і, одночасно, критичне мислення. Участь у дебатах, зокрема навчальних, дає учасникам змогу відчути переваги такого способу обговорення дискусійних питань. Обов'язок кожної з команд кваліфіковано та в межах певних часових рамок презентувати свою позицію, аргументувати "за" чи "проти". Гру оцінює суддя або колегія суддів, які визначають переможця в раунді. У 90-ті роки ХХ століття дебатний рух охопив велику кількість країн світу. Поступово дебатний рух розвинувся не лише у зарубіжних країнах, але й у країнах по-страдянського простору. В Україні дебати з'явилися 1994 року.
25 — 27 лютого 2011 року, уперше за історію міжнародного дебатного руху, у Києві відбувся Міжнародний дебатний турнір "Роль молоді у розбудові громадянського суспільства". Організаторами дебатного турніру стали: Міжнародна дебатна академія, педагогічний та учнівський колектив Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка (директор Г.С.Сазоненко, кандидат педагогічних наук, Народний учитель України).
Обрана тема зумовила й вибір мети турніру — сприяти вдосконаленню громадянських, полікультурних, комунікативних компетенцій старшокласників, спонукати до формування активної позиції молоді стосовно актуальних проблем сьогодення; активізувати використання інтерактивно-освітньої технології "дебати".
Відповідно до мети було визначено й головні завдання турніру:
1. Відродження міжнародного дебатного руху в Україні як інтелектуальної гри, що дозволяє актуалізувати та аналізувати моральні, політичні, юридичні, соціальні, економічні проблеми сучасного суспільства.
2. Активізація інтелектуальних здібностей старшокласників: розвиток критичного, структурного мислення, риторичних навичок, технологій пошуку інформації, поглиблення знань учнів із історії, права, культури, релігії, філософії, політики, іноземної мови, формування загальнонавчальних, громадянських, комунікативних компетенцій.
3. Сприяння розвиткові в учнів формуванню толерантності взаємоповаги, співпартнерства.
4. Розширення партнерських зв'язків української молоді.
5. Популяризація інтерактивної освітньої технології "Дебати".
6. Виховання інтелектуальної еліти України.
Турнір був присвячений обговоренню актуальних проблем розбудови громадянського суспільства: права людини, екологія та довкілля, духовність і культура, національне відродження, участь молоді у громадському житті та становленні громадянського суспільства, освіта для демократичного врядування, співпартнерська діяльність.
Чому саме Український гуманітарний ліцей став ініціатором проведення Міжнародного дебатного турніру в Києві?
По-перше, наш заклад, починаючи з 90-х років ХХ століття, має давні традиції становлення дебатного руху. Гра "Дебати" серед ліцеїстів вважалася інтелектуальною, елітарною. Неоціненним залишається досвід "першопроходців"-дебатерів Дмитра Гаврильченка, Максима Мілорадова, Лесі Оробець, Олексія Яценка, Галини Поліщук, Оксани Бабич, Дарини Жолдак, Оляни Рудякової, Олексія Пєрєвєзєнцева, Олексія Кірмача, Костянтина Задої, Тетяни Булах та інших, яких свого часу надихав і готував до змагань учитель історії нашого ліцею Андрій Олександрович Осмоловський. Роки йшли, змінювалися гравці та команди, проте незмінним залишався інтерес до "дебатів".
По-друге, кому ж, як не Гуманітарному ліцею, варто піклуватися про культ Слова, про Мистецтво красномовства й авторитет Знань.
"Слово — унікальний інструмент людської думки і взаємоспілкування, і наша зустріч — найкращий доказ цієї тези. Будучи наділене найвищою духовною силою, воно — неоціненне. Ми прагнемо до універсального, багатогранного, поліфонічного — світлосяйного слова, яке, окрім інформаційно- інтелектуальної складової, має бути в людському житті втіленням естетичної шляхетності, бо лише тоді слово стає інструментом добротворення й любові.
Міжнародний дебатний турнір має стати знаковою подією в суспільно-культурному житті України як індикатор зрілості, громадської думки та динаміки для животворчих процесів у царині освіти й культури. Час працює на нас, коли ми окрилені високою метою себетворення, самопізнання і співпраці на благо піднесення рівня нашого життя. Хотілося, аби турнір став стартовим майданчиком найшляхетніших справ української людини, а рідне слово — могутньою силою оновлення нашого суспільства", — стверджує співголова Оргкомітету, директор ліцею, кандидат педагогічних наук, народний учитель України Г.С.Сазоненко.
По-третє, тема турніру "Роль молоді у розбудові громадянського суспільства" мала б активізувати громадянську позицію сучасної молоді, спонукати до вияву старшокласниками громадянської свідомості, гідності й поваги до Людини.
У турнірі взяло участь понад 170 учасників.
Гостями турніру стали освітяни із Латвії, Білорусі — учасники Міжнародного освітянського "Партнер"- клубу.
Кілька днів турніру були насичені неповторними знайомствами, яскравими зустрічами, напруженими дискусіями та неповторними враженнями.
Відкриття змагань запам'ятається привітанням і мудрими настановами Л.М.Кравчука, першого Президента України, Голови Піклувальної ради Українського гуманітарного ліцею: "Уміння вести дебати, переконувати, аргументувати, гідно триматися перед аудиторією є нагальною потребою не лише парламентарів, політиків, але й сучасної молодої людини".
Саме з виступу і питань до Леоніда Макаровича розпочались "Дебати". Для учасників були цікавими відповіді на питання: "З ким би Вам хотілось сьогодні вступити в діалоги?", "Як народилась фраза "маємо те, що маємо?.." Леся Оробець, народний депутат Верховної Ради України, випускниця нашого ліцею ознайомила учасників турніру з власним досвідом гри в "Дебати": "Сучасне суспільство, на мою думку, ділиться на дві половини: тих, хто грає в "Дебати", і тих, хто ще не грає. Моя перша гра в "Дебати" відбулася в стінах ліцею — це був мій перший досвід. Чому вчать "Дебати"? "Дебати" вчать мати власну позицію, змушують чути інших, вчать лаконічності, командній грі, долати свій страх, тримати удар. Перемога у "Дебатах" — це перемога самого себе".
Успіхів і перемог учасникам турніру побажали проректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка В.А.Бугров, декан економічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, Голова Ради ліцею В.Д.Базилевич, юридичний радник віце-прем'єр міністра України С.Л.Тигіпка О.С.Павленко.
Культурна програма для учасників турніру була дуже насиченою і різноманітною. Гості столиці України отримали можливість ознайомитися з персональною виставкою художників Василя та Артема Копайгоренків у Картинній галереї ліцею, відвідали провідні столичні театри (балет "Лускунчик" у Національній опері України, виставу "Одруження" у Національному драматичному театрі імені Івана Франка).
Дебатери спілкувалися й дискутувати з членами Гельсінської спілки, правозахисниками, дисидентами Євгеном Сверстюком та Василем Овсієнком, тими українцями, для яких слово було і є тією зброєю, що допомагає змагатися з рабською покірністю, брехнею та бездуховністю.
Змістовними, запальними, аргументованими були виступи учнівських команд. Із 26 команд турніру 18 змагалися за перемогу у дебатному турнірі українською мовою. Переможцями турніру І місце в україномовному треку стала команда з Бердянська "Шведська сім'я". Дипломи та грошові премії їм вручив екс-міністр у справах сім'ї, молоді та спорту, колишній випускник Українського гуманітарного ліцею Юрій Павленко.
У англомовному треку перемогу здобула команда "Sunlight", гімназія №30 м.Мінська, Білорусь. Переможці турніру отримали цінні подарунки від Міжнародного освітнього фонду імені Ярослава Мудрого (президент В.Стрілько), віце-прем'єр міністра України Сергія Тигіпка, Леоніда Ємця, випускника ліцею, який зауважив: "Дискусія — це невід'ємна складова демократії, а вміння знаходити спільну мову із опонентами, приймати рішення — ознака успішної демократії. На жаль, останнім часом ми бачили дику демократію: усі одночасно говорять, але ніхто нікого не слухає... Я певен, що ми повинні єднатися заради високої ідеї — державності України".
Окрім найкращих команд, були відзначені й блискучі промовці, які отримали звання "Кращий топ-спікер". Цим почесним титулом нагороджені Ксенія Лиходєєва (м.Черкаси), Владислав Стрижаков (м.Мінськ), Павло Гичак (м.Полтава). Серед них і учениця Українського гуманітарного ліцею Ольга Петренко, яка висловила подяку організаторам турніру: "Я щиро вдячна Українському гуманітарному ліцею і Міжнародному дебатному турніру за надану можливість знову випробувати себе, набути неповторний досвід, за цей шанс реалізувати себе в інтелектуальній грі "Дебати".
Також були відзначені дипломами найкращі тренери турніру: Малютіна Марина (м. Бердянськ), Кашуба Павло (м. Мінськ).
Особливими і унікальними для переможців були подарунки від Батьківської ради ліцею.
Чи доцільним виявилося проведення Міжнародного дебатного турніру в столиці України?
Про це свідчать відгуки учасників:
- "Цінність подібних турнірів у набутті досвіду. Діти-дебатери відчули себе впевненими, "загорілися" бажанням грати далі" (Світлана Галь, Розсошинська гімназія Полтавської районної ради).
- "Вразила насичена програма турніру, зустрічі з успішними політиками, культурними діячами, тренінги, доброзичлива атмосфера турніру" (Софія Видра, учасниця турніру, Черкаська гімназія №9 ім. Д.Луценка).
- "Особливо вразила зустріч і діалоги із першим Президентом України Л.М.Кравчуком" (Максим Лихман, Полтавський обласний ліцей при Кременчуцькому педучилищі імені А.Макаренка).
- "Я був приємно вражений високим рівнем організації дебатного турніру, що проводився на базі Українського гуманітарного ліцею. Учасники із різних областей України не лише змагалися у словесному двобої, але й чудово провели час, подружилися з ліцеїстами та учасниками інших команд" (голова суддівської колегії ВМГО "Дебатна академія" Сергій Наумов (м.Санкт-Петебург).
Безперечно, Міжнародний турнір виявив не лише дух чесного змагання й конкуренції, а й став певною подією як у становленні дебатного руху, так і в історії Українського гуманітарного ліцею.
Нові знання, знайомства та враження — кожен очікував від цих змагань свого, але всі учасники, незважаючи на власні досягнення, отримали неоціненний досвід. Багато хто з глядачів настільки захопився грою, що виявили бажання обов'язково взяти участь у міжнародних дебатах, що мають відбутися у березні цього року в Мінську.
Приємно усвідомлювати, що дебати стали для учнів не тільки цікавим конкурсом, а й засобом самовираження, самоствердження, самореалізації: Позаду — герць змагань, тривоги й запал бою, Попереду — в майбутнє гордий хід.
Серця не знають супокою, Дебати залишили в душах слід...
Ю.Пацук, І.Головай,
учителі Українського гуманітарного ліцею