Упровадження елементів дистанційного навчання у середніх загальноосвітніх закладах м.Києва
Дистанційна освіта є одним із перспективних напрямків роботи із обдарованими учнями, які характеризуються високим рівнем мотивації, пізнавальною активністю та інтелектуальними здібностями.
В Україні розвиток дистанційного навчання для школярів на початковому етапі. Практичний аспект використання дистанційного навчання у ліцеї розпочався відповідно до наказу ГУОН м.Києва №228 від 28.12.2009 року участю в експериментальному дослідженні регіонального рівня «Упровадження елементів дистанційного навчання у середніх загальноосвітніх закладах м.Києва» з моделювання навчального середовища за дистанційною формою навчання з різних предметів та продовжується відповідно до наказу ГУОН м.Києва №211 від 03.09.2012 року «Про організацію дослідно-експериментальної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах». Ліцею надано статус експериментального навчального закладу регіонального рівня, науково-методичний та організаційний супровід здійснює Інститут післядипломної педагогічної освіти Київського університету ім. Б. Грінченка. Фахівцями науково-дослідної лабораторії експериментальної педагогіки та педагогічних інновацій створено закритий (для зареєстрованих учасників) освітній ресурс www.v-svit.kiev.ua. Розроблено модель дистанційного навчання школярів на основі поєднання он-лайн та офф-лайн технологій доступу до навчальних матеріалів. Демонстрація навчальних відео, фотографій, презентацій та пояснення викладеного матеріалу відбувається з допомогою Інтернету на основі платформ MOODLE та BridgIt. Загальна мета дослідження: розробити модель педагогічної взаємодії учасників освітнього процесу в ЗНЗ на основі дистанційних технологій навчання. Основні завдання експериментального етапу: розроблення та адаптація навчально-методичних матеріалів, організація проведення Вебінарів.
Процес впровадження елементів дистанційного навчання відбувається відповідно до Програми експериментального дослідження поетапно. Відповідно до наказу Українського гуманітарного ліцею створено творчу групу вчителів (К.Ворожбянова, А.В. Позигун) та референтну групу учнів. На базі навчального закладу створена «Веб-школа», членами якої є учасники експерименту. Заняття у «Веб-школі» передбачають: короткий огляд освітніх дистанційних ресурсів; знайомство з освітнім ресурсом www.v-svit.kiev.ua – політика учасника (для учнів та вчителів); підготовка завдань з використанням розробленого пілотного навчально-методичного забезпечення (для вчителів); організація проведення Вебінарів з використанням програми Bridgit.
До участі у дослідженні в 2013-2014 н.р. долучено 20 вихованців (2 референтні групи). К.І. Ворожбяновою, вчителем англійської мови, у період з січня 2013 року до березня 2014 р. було спроектовано, розроблено та розміщено на сайті центру дистанційної освіти www.v-svit.kiev.ua серію уроків для учнів 9 класу. Проведено Вебінари, які охопили такі теми: «Подорожування, засоби та способи»; «Мода та стиль»; «Спорт, звички людини»; «Зовнішність. Умовні речення»; «Означальні/неозначальні підрядні речення. Прийменники руху» тощо. Учителем інформатики А.В. Позигун у лютому-березні проведено серію Вебінарів по підготовці ліцеїстів до олімпіади з комп’ютерної графіки.